tradetrans.pl

tradetrans.pl – transport, motoryzacja, biznes, lifestyle

Lifestyle Transport

Czy jesteśmy skazani na opóźnienia w dostawach?

We współczesnej gospodarce niebagatelną rolę przywiązuje się do procesów logistystycznych. Niezawodność dostaw umożliwia utrzymanie ciągłej pracy w dużych zakładach produkcyjnych oraz przyczynia się do usatysfakcjonowania klientów, oczekujących na zamówiony produkt. Intensywne rozmyślanie o tym, jak poprawić terminowość dostaw, spędza sen z powiek wielu menedżerom logistyki, transportu i sprzedaży na całym świecie.

Terminowość dostaw uzależniona jest od wielu czynników

Jeśli jest niezadowalająca, należy przeprowadzić wnikliwą analizę w celu zidentyfikowania źródła problemu. Kluczową stroną w procesie jest oczywiście dostawca. Jeśli nie wyśle zamówionego towaru na czas, nie ma mowy o terminowej dostawie. Ewentualne opóźnienia ze strony dostawcy nie muszą wynikać z jego złej woli. Czasem niedotrzymanie terminu wynika z nieprzewidzianych czynników, np. awarii maszyn, innym razem może to być wina zbyt dużego obciążenia lub problemów spowodowanych przez firmę transportową, urząd celny a nawet niewłaściwe funkcjonowanie magazynu odbiorcy
W rzeczywistości nie istnieje jeden uniwersalny sposób na poprawę terminowości dostaw, gdyż każda sytuacja ma swoją specyfikę i zastosowane rozwiązania mogą się różnić. Najprostsze i najskuteczniejsze może być wydłużenie czasu zaplanowanego na dostawę, jednak niekoniecznie jest to sposób dobry dla odbiorcy. Wiąże się on bowiem ze zmniejszeniem jego elastyczności. Warto zatem szukać innych rozwiązań.

Jeśli dostawca jest nieterminowy, można rozważyć jego zmianę na bardziej rzetelnego

Jeśli nie jest to możliwe, dobrym pomysłem jest zacieśnienie współpracy z dostawcą, dzięki czemu pojawia się szansa na znalezienie źródła problemu i wspólne jego wyeliminowanie (np. poprzez informowanie dostawcy z większym wyprzedzeniem o prognozowanym zapotrzebowaniu, aby mógł on reagować odpowiednio szybko). Niekiedy winę za opóźnienie dostaw ponosi firma transportowa – można rozważyć jej zmianę. Można też zmienić rodzaj wykorzystywanego frachtu np. z morskiego na lotniczy, co skróci czas transportu i ułatwi terminową dostawę. Zadbanie o to, aby dostawcy byli możliwie blisko jest także świetnym pomysłem – transport z pobliskiego zakładu jest znacznie bardziej niezawodny niż taki, który dociera do nas z innego kontynentu.
Należy mieć na uwadze fakt, iż wszelkie rozwiązania dążące do poprawy terminowości dostaw wywierają istotny wpływ na finanse firmy. Zwykle generują dodatkowe koszty lub wpływają negatywnie na inne aspekty działania przedsiębiorstwa. Dlatego powinny być wypracowywane w gronie doświadczonych i kompetentnych menedżerów.